Tusk chce Pokojowej Nagrody Nobla! Dla kogo?

Donald Tusk, który obecnie jest szefem Europejskiej Partii Ludowej, zaproponował by Unia Europejska nominowała kandydatkę w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłanę Cichanouską i przebywającego wciąż w więzieniu jej męża Siarhieja, do Pokojowej Nagrody Nobla. – Wierzę, że będzie to silny sygnał – napisał na Twitterze Tusk.

– Wierzę, że będzie to silny sygnał, jeśli UE nominuje Swietłanę Cichanouską i jej męża Siergieja, który nadal przebywa w więzieniu, do Pokojowej Nagrody Nobla – napisał na Twitterze Tusk.

Były premier podzielił się tą refleksją podczas spotkania z europosłami EPL w Parlamencie Europejskim. Jak zaznaczył taka nominacja byłaby oddaniem hołdu wszystkim Białorusinom zaangażowanym w ten najbardziej pokojowy od lat ruch.

 Białoruscy przyjaciele 

Tusk na Twitterze zamieścił też podziękowania za zaangażowanie i jednoznaczne wsparcie dla białoruskich przyjaciół.

– Nikt z nas nie wie, jak i kiedy skończy się ich walka o wolność, ale wszyscy wiemy, kto ma rację – zaznaczył.

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia z Alaksandrem Łukaszenką. Od tego czasu trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. Sama kandydatka została zmuszona do opuszczenia kraju. Jej mąż, popularny bloger Siarhiej Cichanouski został wcześniej zatrzymany i uniemożliwiono mu przez to start w wyborach prezydenckich.

 Wizyta w Polsce 

Cichanouską w środę przebywa z wizytą w Warszawie; rano rozmawiała w KPRM z premierem Mateuszem Morawieckim, po czym oboje udali się do nowej siedziby Domu Białoruskiego w Warszawie. Następnie zabrali głos na spotkaniu na Uniwersytecie Warszawskim. W południe, w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Cichanouska rozmawiała za zamkniętymi drzwiami z szefem „S”.

Po spotkaniu Piotr Duda powiedział, że omówił z Cichanouską sytuację na Białorusi, przekazał informację na temat swojej niedawnej wizyty w Mińsku, gdzie spotkał się m.in. z przewodniczącym Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych Aleksandrem Jaroszukiem.

Tusk na Twitterze zamieścił podziękowania za zaangażowanie i jednoznaczne wsparcie dla białoruskich przyjaciół.

Mąż Ciechanouskiej nadal przebywa w białoruskim więzieniu.

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia z Alaksandrem Łukaszenką.

Liderka białoruskiej opozycji przebywa obecnie z wizytą w Polsce.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*