Wiceszef MSWiA po kontrowersyjnej interwencji w autobusie zapowiada więcej kamer dla policjantów

W niedzielę wieczorem w jednym z miejskich autobusów w Jeleniej Górze doszło do kontrowersyjnej interwencji policjantów. Funkcjonariusze brutalnie wyprowadzili mężczyznę, który nie chciał wynieść z pojazdu hulajnogi. Wiceszef MSWiA ocenia w rozmowie z Onetem, że zachowali się prawidłowo. Maciej Wąsik zapowiada ponadto, że wkrótce większa liczba policjantów powinna być wyposażona w kamery.

W środę do sieci trafiło nagranie brutalnej policjantów w autobusie miejskim. Widać na nim policjantów wyprowadzających siłą mężczyznę, który nie chciał wynieść z pojazdu elektrycznej hulajnogi. Nagranie wywołało kontrowersje, a część komentujących je osób zarzucało policji brutalność i użycie nieadekwatnych środków.

Tymczasem na nagraniu z monitoringu autobusu widać, jak 35-latek siłowo otwiera drzwi na przystanku, wypuszczając dzieci na zakupy. Po chwili dzieci wracają z napojem, który mężczyzna częściowo wylewa poza autobus. Następnie wypełnia butelkę płynem z innej, szklanej butelki – prawdopodobnie z alkoholem.

Interwencja policji wzbudziła wiele kontrowersji. Głos w tej sprawie zabrało wielu polityków, którzy krytykowali działania służb.  Krytycznie o sprawie w rozmowie z Onetem wypowiadał się m.in. Paweł Wojtunik, były szef CBŚ i CBA.  

Sprawę zajścia  w Jeleniej Górze   skomentował także Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

– Osobiście rekomendowałbym głębsze wejście w temat, zanim wyda się wyrok. Bolesna jest szczególnie krytyka ze strony ministra Bartłomieja Sienkiewicza, który kiedyś szefował MSWiA. Skrytykował on swoich byłych podwładnych tylko dlatego, aby zaatakować obecny rząd. Oczekiwałbym teraz od ministra Sienkiewicza, aby przeprosił przede wszystkim policjantów za swoje słowa – mówi.

– Ministrem nie jest się na zawsze, dlatego jak zakończę pracę w MSWiA i ktoś poprosi mnie o komentarz do jakieś sytuacji, to ugryzę się w język i najpierw postanowię zdobyć jak najwięcej informacji, a dopiero potem skomentuję – zapewnia wiceminister.

Przypomnijmy, że Bartłomiej Sienkiewicz krytykował działania policji w tej sprawie m.in. na Twitterze. Ocenił, że funkcjonariuszom zabrakło profesjonalizmu.

W tym przypadku policjanci przeprowadzający interwencję nie byli wyposażeni w kamerki nasobne. Czy w przyszłości przy podobnych zdarzeniach nagranie z nich mogłoby rozwiać wątpliwości?

– Policja ma prawo nagrywać w przestrzeni publicznej. Kamerki nasobne cieszą się coraz większą popularnością. Już teraz dysponuje nimi kilka tysięcy policjantów – mówi Wąsik.

– Będziemy niebawem procedować ustawę modernizacyjną i liczę, że kamerki nasobne będą ważnym elementem zakupów inwestycyjnych policji. Taka kamerka jest pewnym gwarantem bezpieczeństwa dla policjanta. Również nagranie z niej może stanowić dowód podczas ewentualnego procesu – konkluduje.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*