Ukraina: 92-letni patriarcha ma koronawirusa. Jego stan jest „zadowalający”

Patriarcha Filaret zaraził się koronawirusem i trafił do szpitala – poinformował w czwartek Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.

Komunikat o infekcji 92-letniego hierarchy pojawił się w czwartek na  stronie internetowej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego  .

„Informujemy, że u Jego Świątobliwości Patriarchy Kijowa i Całej Rusi-Ukrainy Filareta podczas zaplanowanych badań wykazano pozytywny wynik na COVID-19. Jego Świątobliwość przechodzi obecnie leczenie w szpitalu. Stan zdrowia Patriarchy jest zadowalający” – napisano w komunikacie prosząc jednocześnie o modlitwy o zdrowie i wyzdrowienie Filareta.

Przypomnijmy, że w marcu br. Filaret udzielił wywiadu, w którym  uznał pandemię koronawirusa za karę Bożą za grzechy ludzkości, w szczególności za „małżeństwa” jednopłciowe  . Zapytany, czy stosuje środki ochrony przed koronawirusem, Filaret odpowiedział, że jego obroną jest wiara. „Wierzę, że Bóg nie dopuści, bym zachorował, dlatego że powinienem służyć Cerkwi” – mówił.

Filaret był zwierzchnikiem niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), który pod koniec 2018 roku wszedł do nowo utworzonego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Filareta ogłoszono honorowym patriarchą tej Cerkwi. Kilka miesięcy później hierarcha otwarcie zaczął kwestionować zasadnicze elementy synodu zjednoczeniowego PKU, w którym brał udział. Filaret nie uznaje formalnego rozwiązania UKP PK i uważa go za istniejący w dalszym ciągu Kościół, a siebie za faktycznego Patriarchę Kijowskiego. Władze PKU w odpowiedzi    przeniosły go w stan spoczynku i zabroniły wyświęcania kapłanów  .

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*