„Rodzina na swoim” w PiS. Bielan musiał się tłumaczyć

PiS walczył z nepotyzmem w rządzie PO-PSL. Dziś sam ma z tym kłopot. Adam Bielan u Moniki Olejnik musiał się gęsto tłumaczyć z ostatnich głośnych awansów osób związanych z PiS.

Adam Bielan, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, członek Porozumienia Jarosława Gowina był gościem „Kropki nad i” w TVN24. Był pytany m.in. o obsadzanie przez PiS państwowych posad osobami, które łączą związki rodzinne z politykami partii rządzącej. 

Olejnik zaczęła od przypadku Łukasza Zbonikowskiego. Nazywany przez media seksposłem Zbonikowski dopiero co został prezesem Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych S.A. w Dęblinie wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., nad­zo­ro­wa­nej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. – Były poseł Zbonikowski, został wykluczony z PiS, w ostatniej kampanii parlamentarnej złośliwie wystartował do Senatu przeciwko naszemu kandydatowi – przypomniał Bielan. Europoseł przyznał, że jest zaskoczony, że „ktoś, kto robił tak wiele, żebyśmy nie dostali mandatu w tym okręgu, zajął takie stanowisko”.

– Trzeba pytać samych zainteresowanych o ich kwalifikacje i osoby, które podejmowały takie decyzje – dodał. – Nie każdy awans osoby o znanym nazwisku jest przejawem nepotyzmu – oponował.

Kolejna głośna medialnie sprawa z ostatnich dni to intratna posada dla Kamili Andruszkiewicz, żony wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza, która została prezesem państwowej Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. – Słyszałem o tym, nie znam małżonki pana ministra, nie wiem, jakie względy zdecydowały o tej nominacji – mówił zapytany o panią Andruszkiewicz Bielan.

Olejnik interesowało również, jak Bielan odniesie się do kariery Aleksandry Agatowskiej – żony doradcy władz PiS, Piotra Agatowskiego, która od lutego 2020 r. jest prezesem PZU Życie. Europoseł wskazywał, że sam Agatowski nie jest politykiem, a dziennikarka „wrzuca wiele przypadków do jednego worka”. – Pani Agatowska nie ma nic wspólnego z polityką, na rynku, w rozmaitych prywatnych firmach radzi sobie znakomicie od lat i ma doskonałe CV – przekonywał Bielan. 

 A oto ostatnie przykłady karier krewnych polityków PiS: 

 Łukasz Zbonikowski  – seksposeł Łukasz Zbonikowski, wykluczony z PiS przed wyborami 2019 r. (bez sukcesu ubiegał się o mandat senatora z ramienia konkurencyjnego wobec PiS komitetu) został prezesem Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych S.A. w Dęblinie wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., nad­zo­ro­wa­nej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Były poseł zapewniał, że spełnił warunki konkursu i został wybrany spośród dziesięciu kandydatów, tak w mailu do „Gazety Wyborczej” przekonywał, że ma odpowiednie kwalifikacje: „Ojciec był wojskowym, uzbrojeniowcem w pułku inżynieryjno-saperskim, a cały Włocławek żył wojskiem. Można powiedzieć, że wyssałem tematykę ‚z mlekiem matki'”. Zapewniał, że czynniki polityczne nie grały tu roli: „Oczywiście prezes Kaczyński jest wyrocznią i zrobi to, co uzna za stosowne, ale wystarczy poczytać, co mówili o mnie przedstawiciele PiS i jak ‚pożegnali’ mnie z partii, by wiedzieć, że tu nie ma mowy o jakichkolwiek koneksjach i układach politycznych”. Zbonikowski w 2005 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 Sylwia Sobolewska  – żona posła PiS, szefa komitetu wykonawczego partii Krzysztofa Sobolewskiego zasiada w sumie w czterech radach nadzorczych spółek: w trzech państwowych i jednej samorządowo-państwowej. A dodatkowo jest dyrektorem w PKN Orlen. Od maja 2017 roku jest członkiem Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Od września 2019 r. zasiada też w radzie nadzorczej PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Od grudnia ubiegłego roku jest członkiem rady nadzorczej Anwilu, w którym 100 proc. akcji posiada PKN Orlen. A od 3 stycznia br. w spółce – córce paliwowego koncernu „Orlen Paliwa”. Poza tym piastuje stanowisko Dyrektora Działu Systemów Zarządzania i Ryzyka Korporacyjnego w PKN ORLEN.  Wcześniej była członkiem rady nadzorczej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Centrum Badań Jakościowych (w latach 2018-2019). W 1998 r. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. 

 Aleksandra Agatowska  – żona doradcy władz PiS, Piotra Agatowskiego jest od lutego 2020 r. prezesem PZU Życie. W Grupie PZU od marca 2016 roku, kiedy to weszła w skład zarządu PZU Życie SA i została Dyrektorem Grupy w PZU SA. Wcześniej była związana z prywatnym sektorem finansowym. Pracowała w firmach Grupy ING. Współpracowała z zespołem Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych, działającym w ramach Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Skończyła socjologię (socjologia gospodarcza i badania rynku). Uczestniczyła w programie dla wyższej kadry kierowniczej w dziedzinie strategii firmy na Columbia Business School w Nowym Jorku.

 Kamila Andruszkiewicz  – żona wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza została prezeską państwowej Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Zarząd jest jednoosobowy a jego roczne wynagrodzenie wynosi 175 tys. zł.  To absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. 

 Antoni Duda  – stryj prezydenta i były poseł PiS został powołany w skład rady nadzorczej PKP Cargo. 70-letni Antoni Duda jest młodszym bratem ojca prezydenta, Jana Tadeusza Dudy. Dotąd nie miał nic wspólnego z koleją czy kolejnictwem. To absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie ukończył wydział elektrotechniki. Na swoim koncie ma także podyplomowe studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu oraz podyplomowe prawo gospodarcze i handlowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Antoni Duda w rozmowie z serwisem nto.pl przyznał, że nie ma doświadczenia związanego stricte z transportem kolejowym, ale przekonywał, że jego bogate CV predysponuje go do nadzorowania jednej z największych kolejowych firm przewozowych w Europie. – Przez kilkanaście lat pracowałem w przemyśle, gdzie przeszedłem drogę od majstra do wiceprezesa – powiedział Antoni Duda w rozmowie z portalem.

PiS walczył z nepotyzmem w rządzie PO-PSL. Dziś sam ma z tym kłopot

Adam Bielan u Moniki Olejnik musiał się gęsto tłumaczyć z ostatnich głośnych awansów osób związanych z PiS

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*