Krótsze kolejki do lekarzy tylko dla bogatych?!

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł obiecuje kolejny cudowny lek na długie kolejki w służbie zdrowia. Chce, by ustawowo określić maksymalny termin, w jakim pacjent ma zostać przyjęty przez lekarza. Pomysł ministra ostatecznie może skończyć się tym, że Polacy zostaną podzieleni na bogatych i biednych!

– Planujemy ustawowo zadekretować maksymalny okres oczekiwania pacjentów – to jedna z propozycji, z jaką minister zdrowia Konstanty Radziwiłł pod koniec zeszłego tygodnia przyszedł na spotkanie z rezydentami. Pomysł nie jest nowy, mówił o nim już kilka tygodni temu szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna. Podobnie jest np. w Danii, gdzie pacjent na diagnozę i przyjęcie do szpitala nie może czekać dłużej niż 30 dni. Jeśli terminu tego nie uda się dotrzymać, państwo finansuje leczenie pacjenta w wybranym przez niego szpitalu – prywatnym lub innej lecznicy w Unii Europejskiej.

Jak wynika z danych NFZ, teraz np. w szpitalu w Sosnowcu na wszczepienie endoprotezy kolana najbliższy wolny termin na tę operację to czerwiec 2036 roku! Czy samo „ustawowe zadekretowanie terminu” skróci te kolejki? Nie. Ale jeśli szpital nie będzie w stanie nam zabiegu wykonać w ustawowym terminie (ten, według pierwszych pomysłów ma wynieść cztery–sześć miesięcy), wtedy moglibyśmy zrobić sobie taką operację prywatnie. O ile… będzie nas na to stać. Bo najpierw będzie trzeba zapłacić za zabieg, a potem państwo zwróciłoby nam pieniądze. Koszt wszczepienia endoprotezy kolana to ok. 25 tys. zł. Kto więc będzie mógł sobie na to pozwolić? Wygląda to na kolejny absurdalny pomysł na skrócenie kolejek. A przecież te – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – miały już zniknąć od października po wprowadzeniu sieci szpitali…

Na to dziś czeka się najdłużej

Zabieg/badanie – średni czas oczekiwania – cena zabiegu/wizyty prywatnie

Wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego – 540 dni – 25 tys. zł

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego – 460 dni – 30 tys. zł

Wizyta u endokrynologa – 200 dni – 150 zł

Wizyta u kardiologa – 100 dni – 120 zł

Wizyta u gastroenterologa – 80 dni – 100 zł

Wizyta u okulisty – 65 dni – 150 zł

JUW

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*